جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه (موبایل) – خوب یا بد؟

  مارشال مک لوهان کاندایی در نظریه‌ی معروف خود از ایجاد دهکده‌ی جهانی خبر داده بود. دهکده‌ای که در آن فاصله‌ها و زمان از بین می‌روند و یا به قول گیدنز زمان و مکان از هم گسیخته می‌شوند. همه‌ی این تحولات در زندگی انسان امروزی حاصل رشد تکنولوژی‌ها و فن‌آوری‌های ارتباطی است که باعث می‌شود اطلاعات از دورترین نقطه جهان به نقطه‌ی دیگر در کمترین زمان ممکن منتقل شود. بسیاری از نظریه پردازان اجتماعی نظریه‌های فراوانی در این باب ارایه داده‌اند ؛ برخی نسبت به رشد تکنولوژی‌های ارتباطی دیدگاهی خوشبینانه داشته، برخی نظریاتی انتقادی و برخی هم نظریه‌های دو وجهی و مشروط بیان کرده‌اند.

  امروزه با رشد سریع تکنولوژی‌های ارتباطی و گسترش شبکه‌های زیر ساختی آن در جوامع مختلف، شاهد استفاده‌های گوناگون و بروز رفتارها و کنش و واکنش‌های مختلفی در حوزه اجتماعی هستیم. یکی از این وسایل ارتباطی که همه‌ی مردم با آن سر و کار دارند، «تلفن همراه» یا «موبایل» است. این وسیله‌ی ارتباطی دسترسی به افراد را در هر زمان و مکان میسر ساخته و انسان‌ها را از زندان و قل و زنجیر پریزهای تلفن و کیوسک‌های تلفن‌های همگانی رها کرده است. از این جهت است که تلفن همراه را با واژه لاتین آن یعنی «موبایل» به معنای متحرک، قابل حرکت، سیار و ... می‌شناسند.

  گسترش زیرساخت‌های ارتباطی، ظهور اپراتورهای مختلف تلفن همراه و همه‌گیر شدن این وسیله‌ی ارتباطی، فضای رقابت را برای شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های تلفن همراه یا همان موبایل و ارایه خدمات گوناگون توسط آنان ایجاد کرده است.

  زمانی نه چندان دور (کمتر از ده سال) یکی از قابلیت‌های ویژه‌ی تلفن همراه ارسال و دریافت پیام کوتاه بود که بسیاری از صاحب نظران علم ارتباطات، خدمات حاصل از این قابلیت را با نام «دولت موبایل» عنوان کردند و تنها پس از طی چند سال با پیشرفت و توسعه زیرساخت‌ها و تکنولوژی‌های ارتباطی، گوشی‌های تلفن همراه، به یک دستگاه ارتباطی همه کاره یا رسانه‌ی همراه مبدل گشت.


  این مطلب تا کنون 21 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 آبان 1395
  منبع
  برچسب ها : تلفن ,ارتباطی ,زمان ,ارتباطی، ,اجتماعی ,تکنولوژی‌های ,تلفن همراه ,گوشی‌های تلفن ,تکنولوژی‌های ارتباطی ,
  شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه (موبایل) – خوب یا بد؟

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر