تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


نقش کتاب در توسعه اجتملعی

  بسیاری توسعه را رشد نهادهای اجتماعی می‌دانند، اما آنچه توسعه را بدنبال دارد نیاز به پیشرفت و تغییر است و اگر این تغییر در پی ایجاد بهبود وضعیت اجتماعی افراد جامعه شکل گیرد، توسعه اجتماعی را محقق می‌سازد. توسعه ای که حاصل تغییر و توجه به مباحث فرهنگی و اجتماعی در کنار اهمیت به موضوعات سیاسی و اقتصادی است. بنابراین توسعه اجتماعی یک جامعه بر محور دانایی و یا به عبارت بهتر بر دانایی محوری استوار خواهد بود.
  متاسفانه پایین بودن سرانه مطالعه در ایران (12 دقیقه در شبانه روز) معلول علت‌های بسیاری می‌باشد که مهتمرین آنها را می‌توان پایین بودن سطح سواد، عدم احساس نیاز به مطالعه و عادت تاریخی ایرانیان به ادبیات شفاهی دانست. لذا در شرایط نبود فرهنگ مطالعه و در کنار نقش آموزشی نهادهایی مانند مطبوعات و رسانه‌ها، ایجاد پیوند بین کتاب و افراد جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است. از این جهت سازمان‌های فرهنگی و متولیان گسترش و اشاعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی باید متناسب با مقتضیات فرهنگی، اجتماعی و اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی‌و ملی، در جهت ایجاد میل و اشتیاق به مطالعه در مردم با تدوین برنامه‌هایی جامع و آینده نگرانه تلاش کنند.
  تفاوت سرانه مطالعه کشورها از وجوه تمایز کشورهای توسعه یافته با کشورهای عقب مانده و در حال توسعه است. بنابراین توجه به کتاب و روزنامه، افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی که گویای سطح اطلاعاتی یک جامعه است، از ضروریات توسعه اجتماعی به شمار می‌رود. ترویج فرهنگ مطالعه و ایجاد پیوند بین مردم و کتاب را باید از درون خانواده‌ها و الفت گرفتن مادران با کتاب به عنوان مربیان و الگوهای رفتاری کودکان در اولین نهاد اجتماعی و پیوند دانش آموزان با کتاب در مدارس، آموزش شیوه‌های درست مطالعه، برپایی نمایشگاه‌های دایمی‌و مقطعی، راه اندازی ایستگاه‌های مطالعه سیار، افزایش شمارگان کتاب، تسهیل در چاپ و انتشار کتب و حمایت از نویسندگان و مولفین، تسهیل شرایط دسترسی به عناوین کتاب و تجهیز و فعال سازی کتابخانه‌های مساجد آغاز نمود تا تاثیر بسزایی در کاهش فاصله افراد با کتاب ایجاد گردد که حاصل آن توسعه عقلانیت و در نهایت توسعه اجتماعی را در پی آن نظاره گر باشیم.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کتاب ,توسعه ,اجتماعی ,مطالعه ,ایجاد ,فرهنگ ,توسعه اجتماعی ,سرانه مطالعه ,کتاب خوانی ,ترویج فرهنگ ,فرهنگ کتاب ,
  نقش کتاب در توسعه اجتملعی

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 31 مرداد 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر